Ramazan öncesi zam geldi. Fiyatları marketten önce buradan öğrenin

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yazılı bir açıklama gerçekleştirdi. Bayraktar, yaptığı açıklamada, ramazan öncesinde üretici ile market arasındaki fiyat değişimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

EN FAZLA FİYAT ARTIŞI KURU İNCİRDE

Ramazan ayı boyunca üretici ve market fiyatları arasındaki farklı takip edeceklerini söyleyen Şemsi Bayraktar, “Geçen yıl ile bu yıl kıyaslandığında ramazan ayı öncesi dönemde markette 38 üründe fiyat artışı ve bir üründe fiyat düşüşü yaşandı. Bu dönemde markette en fazla fiyat artışı yüzde 195 ile kuru incirde görüldü.” İfadelerini kullandı.

Kuru incirdeki fiyat artışını yüzde 171,5 ile zeytinyağının, onu da yüzde 149,3 ile kuru kayısının izlediğini; ondan sonra ise bu ürünleri yüzde 148,2 ile sivri biberin takip ettiğini belirtti. Bayraktar, fiyatı düşen tek ürünün yüzde 11,6 ile kuru soğan olduğunu ifade etti.

ÜRETİCİDE 27 ÜRÜNDE FİYAT ARTIŞI

Bayraktar, söz konusu dönemde üreticide 27 üründe fiyat artışı yaşandığını ve 4 üründe fiyat gerilemesi görüldüğünü vurguladı ve “Üreticide en fazla fiyat düşüşü yüzde 38,2 ile limonda görüldü. Limondaki fiyat düşüşünü yüzde 34,8 ile kuru soğan, yüzde 7,3 ile salatalık, yüzde 3,4 ile kabak izledi.” dedi.

Üreticide en fazla fiyat artışının yüzde 242,2 ile zeytinyağında olduğunun altını çizen Bayraktar, “Zeytinyağındaki fiyat artışını yüzde 199,1 ile marul, yüzde 186 ile elma, yüzde 178,3 ile karnabahar izledi” açıklamasını yaptı.

Üretici fiyatlarındaki artışın en önemli nedenleri olarak; girdilerde ve işçilikteki artışları olduğunu gösteren Bayraktar, lojistik, depolama ve üretim düşüklüğünün de fiyat artışlarını etkilediğini ifade etti.

ET FİYATLARINDAKİ ARTIŞLAR

Son dönemlerde et fiyatlarında yaşanana artışla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bayraktar, “Geçmiş dönemde süt fiyatlarının düşük kalması neticesinde anaç hayvanların kesime gitmesinin faturasını bugün hepimiz ödüyoruz. 2023’te 1,4 milyar dolarlık canlı hayvan ve et ithalatı yapılırken bu yıl da ithalat hız kesmeden devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

Et fiyatlarının, yapılan yoğun ithalata rağmen artmaya devam ettiğini ifade eden Bayraktar, “Geçen yıl Ramazan öncesine göre ise dana karkasın fiyatı yüzde 83, kuzu karkas fiyatı yüzde 139 artarken, marketlerde dana kuşbaşı fiyatı yüzde 94, kuzu kuşbaşı fiyatı yüzde 127,5 arttı. Et fiyatlarında yaşanan artışların temel nedeni hayvan sayısının azalmasına paralel olarak et arzında yaşanan düşüştür. Bu durum piyasada spekülatif hareketlere de meydan veriyor.” İfadelerini kaydetti.

BAZI GIDA ÜRÜNLERİNİN MARKETLERDEKİ FİYAT DEĞİŞİMİ

Maliyetler sebep gösterilerek marketler arası aynı marka ürünler ve et ürünlerinin farklı fiyatlarla satıldığını vurgulayan Bayraktar; dana kuşbaşında yüzde 69,5, tereyağında yüzde 40,2, kuzu kuşbaşında yüzde 38,4, bütün tavukta yüzde 23,3, yoğurtta yüzde 8,4, bitkisel ürünlerde ise yeşil mercimekte yüzde 25,2, pirinçte yüzde 13,7, nohutta yüzde 5,6’ya varan değişimler belirlendiğini belirtti.

Bayraktar, marketlerin çeşitli kampanyalar yaptıklarını söyleyerek, “Kampanyalı birkaç üründeki fiyat düşüşleri nedeniyle tüketicilerimiz bu marketlere yöneliyor. Tüm ihtiyaçlarını bu marketten aldıklarında da kampanyalı ürünleri ucuza alırken, diğer ürünleri yüksek fiyata almış oluyor. Tüketicilerimiz marketler arasındaki değişen fiyatları göz önünde bulundurmalı ve alışverişlerinden önce fiyat araştırması yapmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x